ДОПОВІДЬ
голови Ради ветеранів
Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Цудзевича Бориса Олександровича

про особливості роботи ветеранської організації Київського національного університету імені Тараса Шевченка
щодо патріотичного виховання молоді в сучасних умовах
та відзначення 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників  і 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні

За діючим «Положенням про ветеранів війни і праці та Раду ветеранів КНУ» ветерани університету є повноправними членами трудового колективу вищого навчального закладу. Ядром нашої організації є бойові й трудові учасники Великої Вітчизняної війни й прирівняні до них особи. За даними на сьогодні це 365 осіб: учасники бойових дій – 60, інваліди війни – 28, учасники війни – 152, вдови й члени сімей загиблих/померлих учасників війни – 125. Серед них 230 ветеранів-старійшин (старші 75 років).
Чимало ветеранів належить до категорії «діти війни». На облік беруться ветерани Збройних Сил, ліквідатори аварії на ЧАЕС, ветерани праці університету з трудовим стажем в КНУ не менше 25 (жінки – 20) років. Розпочалася координаційна робота щодо обліку учасників АТО – співробітників і студентів університету.
Нині наша організація як діюча форма громадського самоврядування вищого навчального закладу поєднує 33 первинні осередки факультетів, інститутів, інших структурних підрозділів. Її колегіальний керівний орган – Рада ветеранів війни і праці університету, що складається з президії Ради ветеранів, обраної конференцією, і представників первинних осередків.
Робота Ради ветеранів скерована на забезпечення діяльності за такими основними напрямками: організаційна робота; соціально-психологічна підтримка ветеранів, інвалідів, вдів; консультативно-юридична допомога; історико-меморіальна робота – пошукова, дослідницька, видавнича; реалізація наукового й науково-педагогічного потенціалу ветеранів; участь ветеранів у трудовому й військово-патріотичному вихованні.
Особливу увагу ми приділяємо організаційному зміцненню первинних осередків, підвищенню їх ролі в житті трудового колективу. За діючим Статутом ветерани мають представників у складі Вченої ради університету, вчених рад факультетів / інститутів, що сприяє рішенню конкретних виробничих і соціальних питань. Здійснюється громадський контроль за виконанням законів про соціальний захист ветеранів. У разі потреб Рада ветеранів звертається до відповідних державних і громадських інстанцій.
Зокрема у співпраці з Управлінням Пенсійного фонду м. Києва та районними Пенсійними фондами активізувалась робота з соціально-психологічного захисту ветеранів, пов’язана насамперед з оформленням, переоформленням і перерахуванням наукових пенсій. Також завдяки зусиллям заступника голови Ради ветеранів Г.М. Кривошеї надається допомога при вирішенні деяких проблем, пов’язаних з госпіталізацією учасників війни, надання соціального працівника самотнім ветеранам. 
Окреме коло питань – організаційне забезпечення урочистих заходів, які колектив Київського університету при участі Ради ветеранів та ветеранського активу традиційно відзначає за щорічним Календарем пам’ятних дат: Новий рік; День вшанування учасників бойових дій на території інших держав 15 лютого; Міжнародний жіночий день; День Перемоги у Великій Вітчизняній війні; День скорботи й пам'яті 22 червня;           День Київського університету – третій четвер вересня; День партизанської слави 22 вересня; День ветерана України 1 жовтня; День визволення України (28 жовтня 1944); День звільнення Києва від фашистських загарбників (6 листопада 1943).
З нагоди цих дат до свят надсилаються вітальні листівки усім ветеранам університету, на факультетах і в інститутах проводяться бесіди й зустрічі студентів і викладачів з ветеранами, презентації історико-меморіальних видань, фотовиставки, відвідування Музею історії університету, Меморіального комплексу «Національний музей Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.». Наукова бібліотека ім. Максимовича та її філії демонструють тематичні виставки наукової й художньої літератури, Молодіжний центр культурно-естетичного виховання організує концерти художньої самодіяльності, кафедра фізичного виховання і спорту проводить спортивні змагання.
До 70-ї річниці Перемоги значно активізувалась історико-меморіальна робота в її тісному зв’язку з військово-патріотичним вихованням студентів. З ініціативи Ради ветеранів, факультетів і інститутів Вченою радою університету встановлені 47 іменних студентських стипендії на честь видатних педагогів і вчених, у тому числі учасників Великої Вітчизняної війни. З нагоди 70-річчя від дня повного визволення України від німецько-фашистських загарбників проф. Мінгазутдінов А.Ф. взяв участь у Всеукраїнській науковій військово-історичній конференції «Воєнна історія України. Галичина і Закарпаття» і виступив з доповіддю на тему: «Висвітлення у воєнно-меморіальній літературі Львівсько-Сандомирської наступальної операції 1-го Українського фронту (1944 р.)». Аспірант Ругаль В.П. захистив кандидатську дисертацію про життя та діяльність двічі Героя Радянського Союзу генерала В.С. Петрова, який відзначився під час битви за Дніпро.
Складено реєстр історико-меморіальних пам’яток: це – Пам’ятний знак викладачам і студентам університету, загиблим у боях Великої Вітчизняної війни – на фасаді Головного корпусу (1975, постамент 2002); меморіальна дошка, присвячена героїчній обороні Києва влітку 1941 року – біля центрального входу Головного корпусу; меморіальна дошка зі 112 іменами студентів і викладачів КДУ, що загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни, – біля Залу засідань Вченої ради (відновлена 2005), паркова скульптура-символ «Навала» у Ботанічному саду, присвячена студентам і викладачам Київського університету, що загинули при обороні Києва в 1941 році, (1973, відреставрована 2010); Пам'ятний знак працівникам університету – бойовим і трудовим учасникам війни – біля корпусу фізичного факультету (1994).
Зокрема, вже в цьому навчальному році відбулося покладання квітів до Пам’ятного знаку викладачам і студентам університету та до паркової скульптури-символу «Навала» (у Ботанічному саду), присвяченої студентам, аспірантам, викладачам Київського державного університету, що загинули в боях Великої Вітчизняної війни при обороні Києва в 1941 році, повторивши подвиг давньоруських предків (1240). Ветерани також схилили голови на місці поховання Командуючого Південно-Західним фронтом генерала-полковника М.П. Кирпоноса, відвідали оранжереї та Музей історії Ботанічного саду, створений членом президії Ради ветеранів Головченко А.М. Покладання квітів від колективу університету до Пам’ятних знаків військової звитяги у нас стали традиційними.
Члени нашої організації займаються збиранням і уточненням даних про Героїв – педагогів і науковців, видатних людей, які вчились або працювали в університеті. Створено архів Ради ветеранів, який постійно поповнюється. На факультетах почали створювати Кабінети історії факультету, іменні аудиторії, електронні альманахи, присвячені співробітникам і видатним вихованцям, ветеранам війни і праці. В усіх корпусах, а також гуртожитках відновлено пам’ятні стенди «Вони захищали Батьківщину», представлені фото Героїв у портретній галереї військового інституту.
З Київським університетом за останні 70 років пов’язані славні імена 52 Героїв – його випускників та викладачів, серед яких 23 Герої Радянського Союзу, 19 Героїв Соціалістичної Праці та 10 Героїв України. За ініціативи й активної участі Ради ветеранів видаються книги під загальним девізом «Alma Mater – ніхто не забутий» та спільною назвою «Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Видатні вихованці та педагоги».
Вийшли з друку нариси про Героїв Соціалістичної Праці Д.Г. Топчія (2009, радіофізичний ф-т), М.О. Лаврентьєва (2011, механіко-математичний ф-т), Героїв Радянського Союзу П.Р. Романчука (2010, астрономічна обсерваторія), Я.П. Батюка (2011, юридичний, історичний ф-ти), В.А. Квітинського (2011, ін-т міжнародних відносин), А.Я. Ворончука (географічний ф-т) та Героя України П.Т. Тронька (історичний ф-т). Зібрано матеріали для наступних книг, зокрема передано до друку нарис про Героя Радянського Союзу, повного кавалера Ордену «Слава» І.Г. Драченка, випускника університету.
За підтримки Ради ветеранів двічі на рік (навесні до Дня Перемоги й восени до Дня партизанської слави  та річниці звільнення Києва та України від фашистських загарбників) організуються благодійні історико-меморіальні акції з упорядкування поховань учасників Великої Вітчизняної війни, викладачів університету. Зокрема на Лук’янівському історико-меморіальному заповіднику впорядковують поховання студенти інституту журналістики, на Байковому кладовищі – курсанти військового інституту.
До річниць Перемоги проводиться чимало різних заходів. У підрозділах відбулися бесіди з ветеранами, студентські концерти художньої самодіяльності, співробітники відвідали своїх вчителів і наставників, вчені ради факультетів та інститутів привітали їх. У квітні стартувала Спартакіада «Спорт для всіх», присвячена Дню Перемоги у ВВВ 1941-1945 рр. Перед корпусом факультету кібернетики було організовано посадку 70 дерев студентами. Алея пам’яті  створена на честь 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. На факультеті психології студенти у формі періоду Великої Вітчизняної війни показали міні-виставу, звучали військові пісні, авторські вірші, уривки із солдатських щоденників. Воїнам Перемоги присвячують свою творчість молоді поети студенти юридичного факультету і за підтримки деканату випускають збірку авторських творів. На радіофізичному факультеті оголосили конкурс на кращу наукову роботу про Велику Вітчизняну війну, а студенти оптико-механічного коледжу затамувавши подих слухали розповіді письменника О.О. Сизоненка. В Інституті біології щороку відбуваються зустрічі з представниками Київського відділення Української спілки в’язнів – жертв нацизму. Студенти перекладацьких відділень Інституту філології спілкувались з легендарним військовим перекладачем в роки ВВВ, корифеєм вітчизняного перекладознавства проф. Корунцем І.В. Фізики презентували книгу «Листи з фронту» й познайомились з родичами загиблого студента КДУ Павленка А.А. І такі зустрічі, презентації, бесіди в університеті відбуваються регулярно.
Щомісяця ми вітаємо ювілярів, особливо ветеранів-старійшин. На факультетах відзначили 90-річні ювілеї Сироти Ніни Павлівни, Кучеренка Євгена Трохимовича, Прохорова Дмитра Андрійовича. Інститут журналістики відвідав і привітав зі 100-річям Шутенко Віру Василівну, опублікували про неї статтю в газеті «Освіта України». Почесним ювілярам-професорам присвячували науково-практичні конференції, зокрема в червні 2014 р. відбувся Міжнародний Круглий стіл «Мова і культура», присвячений пам’яті професора Карпенко Маргарити Олександрівни – почесного голови нашої ветеранської організації.
Патріотичне виховання молоді є важливим компонентом виховної діяльності всіх навчальних підрозділів та ветеранських осередків. Налагоджені стосунки з представниками Студентського парламенту, зокрема Соціального департаменту. Основна частина роботи припадає на заступників деканів /директорів з виховної роботи. З ними склалися ділові стосунки. Рада ветеранів постійно співпрацює з адміністративними й іншими інституціями університету.
Більш активною стала співпраця з профспілковою організацією на чолі з проф. Цвихом В.Ф., завдяки якому ветеранські звернення не залишаються без уваги. Щороку оформляється передплата газет для ветеранів-активістів, на День Перемоги організуються святкові обіди, в разі необхідності надається матеріальна допомога. У підрозділах помітно зросла увага профбюро та профгруп кафедр до ветеранів.
Набула системи робота Ради ветеранів з редакцією газети «Київський університет». Останні роки майже в кожному номері розміщуються матеріали ветеранів і про ветеранів, статті про Київський університет у роки Великої Вітчизняної війни. Заплановані й проведені заходи оперативно висвітлюються на сайті університету Прес-центром.
Представники ветеранської організації Київського університету брали й беруть активну участь у роботі Київської міської ради ветеранів, плідно співпрацюють з ветеранськими організаціями різних районів міста Києва. Головою комітету ветеранських організацій вищих навчальних закладів Києва є полковник військового інституту нашого університету Дорохов М.С.
Протягом останніх років зміцніли зв’язки Ради ветеранів з Меморіальним комплексом «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945  років» (заст. директора Легасова Л.В.). 30 жовтня 2013 року представники Ради ветеранів відвідали Музей і взяли участь у презентації виставки «Київські адреси сповіщень про загибель», присвяченої 70-ій річниці звільнення міста-героя Києва від фашистських загарбників.
 Можна вважати, що в університеті склався певний комплекс організаційно-кадрової, соціально-психологічної, історико-меморіальної й патріотично-виховної роботи, орієнтований на різні рівні, починаючи з індивідуального підходу до кожного ветерана й закінчуючи рішенням загальноуніверситетських проблем, а також виходом на відповідні загальноміські й державні виміри. Ветеранський колектив відчуває неоціненну підтримку керівництва університету, особливо ректора – ветерана праці університету, Почесного ветерана України, Героя України академіка Губерського Л.В., усіх проректорів, деканів факультетів і директорів інститутів, а також усіх адміністративних підрозділів.
Слова подяки варто сказати всьомутрудовому колективу університету за розуміння й підтримку концептуальних принципів ветеранської соціально-психологічної й історико-меморіальної акції «Alma Mater – ніхто не забутий». Саме таким девізом достойно об’єднані турбота про сьогоднішніх ветеранів з пам'яттю про тих, хто, не шкодуючи свого життя, захищав Вітчизну, а в стінах університету віддавав усі сили благородній справі навчання й виховання молоді, та повагою до тих, хто йшов і йде зараз цим нелегким шляхом у кращих освітянських і наукових традиціях Київського університету.

 

Оголошення

1 квітня о 14:30 в 202ауд. головного корпусу

Відбудеться розширене засідання Ради ветеранів (37 осіб). Передбачено обговорення проектів Комплексної програми громадянської дії Ради ветеранів.