Славетному вихованцю Київського університету присвячено

Про презентацію книги
«Петро Тимофійович Тронько»
із серії  «Видатні вихованці та педагоги Київського університету»

 

Цього року побачила світ нова книга із серії «Видатні вихованці та педагоги Київського університету», що видається за ініціативою і участю Ради ветеранів війни і праці та при підтримці  ректора університету. Книга присвячена відомому державному і громадському діячеві, вченому, Герою України Петру Тимофійовичу Троньку. Його ім’я широко відоме громадськості України та за її межами. Це людина природного таланту й великої  подвижницької праці.
Протягом 17  років П.Т. Тронько був заступником Голови Ради Міністрів УРСР, працював у партійних і комсомольських органах, викладав у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка. Останній період його життя пов'язаний переважно з науковою роботою – він був обраний академіком Національної академії наук України, віце-президентом НАН України,  працював завідуючим відділом історико-краєзнавчих досліджень Інституту  історії України НАН України. Його перу належать сотні наукових праць, ним підготовлено десятки докторів і кандидатів наук. У роки Великої Вітчизняної війни П.Т. Тронько мужньо боронив Вітчизну від нацистської навали.
У жовтні 2013 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася презентація книги «Петро Тимофійович Тронько», підготовленої Г.М. Кривошеєю, Г.П. Семилєткою, Є.М. Скляренком. На презентацію зібралися колеги й друзі П.Т. Тронька, викладачі і студенти університету, науковці Національної академії наук України, представники ряду інститутів, університетів і громадських організацій.
Серед почесних гостей, які взяли участь у зібранні голова Президії Верховної Ради УРСР в 1985-1990 роках, нині голова Українського фонду ділових жінок України В.С. Шевченко;  академік НАН України, директор Інституту історії України НАН України В.А. Смолій; член-кореспондент НАН України, академік Національної академії медичних наук України, директор Інституту ендокринології М.Д. Тронько; колишні комсомольські працівники А.І. Корнієнко; Г.Д. Максименко; Т.В. Ващенко-Главак; Надзвичайний і Повноважний посол України В.І. Цибух; Генеральний директор Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», заслужений працівник культури України І.П. Ковальчук; заступник голови Київської обласної організації Товариства охорони пам’ятників історії та культури, заслужений працівник культури України Н.І. Булаєвська; голова правління Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. О. Гончара Р.Т. Франко; Заступник голови Національної спілки краєзнавців України Г.О. Клепак, заввідділом спілки краєзнавців України Р.В. Маньківська, голова ради ветеранів Національної академії внутрішніх справ України Ю.Г. Кобринський; директор благодійної організації «Фундація Героя України П.Т.Тронька» А.Н. Сериков; кандидат філологічних наук В.А. Юзвенко та інші.
Засідання відкрив вступним словом ректор університету академік НАН України, Герой України Л.В. Губерський. Він відзначив, що такі особистості як П.Т. Тронько складають гордість і славу нашого навчального закладу. Багато років його життя  пов’язано із Шевченківським університетом. У його стінах він одержав вищу освіту, працював викладачем історичного факультету, проводив наукову роботу, готував наукові кадри, не поривав зв’язку з університетом до останніх днів свого життя. «З жодним іншим українським вузом, – писав Петро Тимофійович, – я не був так пов’язаний долею, як з цією моєю улюбленою Alma Mater. Для мене завжди було великою честю брати участь у житті університету й допомогти йому… Адже цей Храм Науки заслужив того, щоб ми до нього ставилися з великою повагою і любов’ю». Характерним є те, що аж до останніх днів життя щороку 9 травня на честь Дня Перемоги П.Т. Тронько у формі полковника авіації виступав на урочистих мітингах викладачів і студентів університету, розповідав про подвиги захисників Батьківщини. Як наголосив  Л.В. Губерський, великою популярністю у студентів користуються фундаментальні праці вченого, зокрема з історії Великої Вітчизняної війни, минулого українського народу, історичного краєзнавства. Виступаючий висловив упевненість у тому, що книга «Петро Тимофійович Тронько», знайде зацікавленого і вдячного читача.
Своїми спогадами про спільну працю з П.Т. Троньком поділилася із присутніми В.С. Шевченко. Вона зазначила, що збори проходять у знаменні дні, коли виповнюється 95 років з дня заснування Комсомолу, адже з ним було пов’язано багато років життя та праці  П.Т. Тронька. Виступаюча відзначила високі ділові та людські якості вченого й державного діяча: « Це була людина непересічного таланту, сповнена енергії та численних ініціатив, наполегливості у досягненні поставленої мети і в той же час його характеризувала виняткова скромність і простота». За словами Валентини Семенівни  П.Т. Тронько просто добросовісно робив свою справу, відповідально і з любов’ю. Особливу увагу звернула вона на роль Петра Тимофійовича у розвитку української культури. Саме за його ініціативою проводилися декади української культури в столицях радянських республік, які знайомили представників народів СРСР із досягненнями і неповторною красою культури нашого народу. Вона наголосила на тому, яку велику роботу провів він з метою збереження і відновлення пам’яток старовини, виховання у молоді патріотичних почуттів. Підсумовуючи, виступаюча сказала: «Саме таких політичних лідерів, керівників повинна мати наша держава».
Цікавим був виступ академіка В.А. Смолія. Він наголосив на значенні наукового доробку П.Т. Тронька, широті його наукових інтересів. Значне місце в його науковій діяльності займали питання історії Великої Вітчизняної війни, він автор ряду монографій, брав участь у написанні колективних праць з даної проблеми.  Особливо детально зупинився виступаючий на ролі Тронька у підготовці і видання 26-томної «Історії міст і сіл Української РСР». Це було справді унікальне видання , якого немає в інших країнах. Він зміг залучити до написання книг не лише фахівців-істориків, але й широкі кола громадськості, справжніх ентузіастів у боротьбі за збереження і пропаганду історичної пам’яті народу. Не випадково авторський колектив книги був удостоєний Державної премії СРСР. Як наголосив В.А. Смолій, Петро Тимофійович не лише займався дослідженнями історичної минувшини, але й проводив велику практичну роботу по збиранню пам’яток історії, створенню музейних установ тощо. Зокрема, за його допомоги і сприяння колектив переяславських музейників на чолі з М.І. Сікорським створив Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», розпочалася робота по створенню національного заповідника «Хортиця». Він доклав багато зусиль до створення Державного музею народної архітектури і побуту в Пирогово та ін.
Про спільну працю з П.Т. Троньком розповіли в своїх виступах колишні комсомольські працівники А.І. Корнієнко і Т.В. Ващенко-Главак. З теплотою і вдячністю згадували вони про організаторські здібності, багатий життєвий досвід, доброзичливість і скромність Петра Тимофійовича. То був непростий, але героїчний час, коли країна тільки залікувала рани війни, піднімала промисловість і сільське господарство, забезпечувала духовний розвиток суспільства, долаючи труднощі і перешкоди. Тронько завжди був готовий прийти на допомогу порадами і практичними справами. Як відзначали виступаючі, комсомол жив у ті роки наповненим, повноцінним життям, був справжньою школою патріотичного виховання молоді, формування у неї почуття громадянського обов’язку і творчої ініціативи. вони підкреслили, що саме за пропозицією Тронька було видано такі важливі праці, як «Історія Комсомолу України», «Нариси історії Київських міської та обласної комсомольських організацій». У виступах говорилося і про роль Петра Тимофійовича у встановленні дружних зв’язків молоді України і зарубіжних країн. Зокрема, він брав участь у створенні Всесвітньої федерації демократичної молоді на Установчій конференції у Лондоні в 1945 р., приймав делегації югославської, французької, албанської молоді у Києві, був представником молоді України на з’їзді комсомолу Болгарії і т.д. Про роботу П.Т. Тронька у комсомолі, його чудові людські якості, про любов до України, її історії та історичного минулого розповів професор Київського університету Я.С. Калакура.
Про П.Т. Тронька як про талановитого політичного діяча і талановитого вченого, людину широкої душі і щирого серця говорили у своїх виступах на зібранні член-кореспондент НАН України М.Д. Тронько, директор Фундації П.Т. Тронька А.Н. Сериков. Один із авторів книги, заступник голови Ради ветеранів університету доцент Г.М. Кривошея висловила подяку за високу оцінку їхньої праці, написання якої вони вважали за високу честь і довіру.
Видання книги «Петро Тимофійович Тронько», здійснене в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, сприятиме не лише популяризації славних сторінок його життя та діяльності, а й вихованню на прикладі Героя сучасної молоді.

Мінгазутдінов А.Ф.,
професор КНУ імені Тараса Шевченка,
член президії Ради ветеранів університету

 

Оголошення

1 квітня о 14:30 в 202ауд. головного корпусу

Відбудеться розширене засідання Ради ветеранів (37 осіб). Передбачено обговорення проектів Комплексної програми громадянської дії Ради ветеранів.